IMG-20231125-WA0025
Kita Su Arıtma Sistemleri
su-yumusatma-sistemleri-1
fce718c7-deb3-44bd-b881-b29d0e7bf93e
77d107c7-ca56-4307-89e6-52a7495cedd6
previous arrow
next arrow

Ters osmoz tesisleri nedir ?

Ham suyu basınç altında özel bir membrandan geçirerek tuz ve diğer çözülü kirleticilerden arındırır. Kuyu sularından ve özellikle deniz suyundan içme suyu ve proses suyu üretmek için ters osmoz en ideal yöntemdir. Rekabetçi fiyatlarıyla sizin de rekabet gücünüzü arttırır, Bir membran (zar) ve bir itici güç sayesinde su çok derişik ortamdan az derişik ortama bir kuvvet yardımıyla (itici güç; basınç) geçirilmesi işlemine ters ozmos işlemi denir. Bu işlemin yapılması için gerekli materyallerin oluştuğu sisteme ters osmoz sistemi denir. Ters osmoz genellikle su için kullanılan filtrasyon işlemidir ve en kompleks membran teknolojisidir. RO, su ve çözücülerin geçmesine izin verirken düşük molekül ağırlıklı organik maddeler ile tuzlar konsantre olur. RO için yüksek basınca ihtiyaç vardır. RO çoğunlukla deniz suyu arıtma ve kuyu suyu arıtmada kullanılır. Son yıllarda “Ters” ozmoz tekniği önce hastanelerin diyaliz bölümlerinde, sonra sanayi işletmelerinde kullanılmaya başlandı, artık evlerde dahi “Ters” ozmoz tekniği ile içme suyu üreten cihazlar kullanılıyor.

Antiskalant ne demek?
Antiskalant Nedir? Ters osmoz gibi filtrasyon sistemlerinde membranın ham su tarafında bulunun yüzeyinde yoğunlaşan minerallerin kristalleşmesini geciktirmek için ham suya dozlanan kimyasal üründür. Böylece filtrelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ters ozmoz cihazı besi suyuna dozlanan “Antiskalant” kimyasalının türü ve dozlama miktarı ters ozmoz membranlarının bakımını azaltır ve ömrünü uzatır, bu sebeple “Antiskalant” ters ozmoz sistemininvaz geçilmez kimyasalıdır.
Antiskalant nerede kullanılır?
Antiskalant, reverse osmosis sistemlerinde membran yüzeyinde tıkanmaya yol açabilecek bileşiklerin membran yüzeyinde birikmemesi için kullanılır. Membran ömrünü uzatır. Sıvı formda ve renksiz olarak bulunur. Ph değeri 2 – 3 arasındadır. 25 veya 30 kg’ lık bidonlarda kapalı olarak muhafaza edilmelidir.
Osmoz neden önemlidir?
Osmoz genellikle geçirgenlik için oldukça önemli olan bir sistem olmaktadır. Hücreler içinde bulundurduğu yapılar neden ile oldukça uygun bir şekilde sıvı ve bir miktar katı geçişini sağlar. Osmoz Nedir? Osmoz diğer adı ile bir süzgeç görevini üstlenen pasif taşıma olmaktadır.

Ara