tc4
Su Yumuşatma Sistemleri (2)
7e4b14c6-a7b7-401c-8967-07c016a346ec
KITA ARITMA SİSTEMLERİ (17)
KITA ARITMA SİSTEMLERİ (18)
Screenshot_2022-03-24-23-47-21-253_com.miui.gallery
IMG-20231125-WA0025
KITA ARITMA SİSTEMLERİ
previous arrow
next arrow

Sanayi ve Şehir Sularında Su Şartlandırmanın Önemi

Su Şartlandırma

 

Fiziksel ve kimyasal işlemler ile suyun kalitesini arttırarak ve suyun ıslah edilmesidir.

 

Sanayi ve Şehir Sularında Su Şartlandırmanın Önemi

 

Bu yazımızda; sanayi ve şehir tesisatlarına dair ısıtma ve soğutma sularının genel şartlandırılması hakkında bilgi verilmeyesi amaçlanmıştır. Dünyada ve ülkemizde endüstrinin gelişmesiyle ısıtma ve soğutma sistemleri işletmelerin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Isıtma ve soğutma sularının içerdiği safsızlıkların yarattığı korozyon, birikinti, depozitlenme ve bakteriyel kirliliklere karşı önlem almak, bakım ve işletme masraflarını azaltmak için en etkili koruyucu yöntem su şartlandırmadır.

 

Mekanik sistemlerde suyun kullanılması suyun yapısına özgü bazı riskleri de önümüze getirmektedir. Su, içinde bulunduğu mekanik yapıyla, sahip olduğu fiziksel ve kimyasal koşullara bağlı olarak korozyon ya da çökelti oluşturma arasında salınım yapmaktadır. Bu salınıp sonucunda korozyon ya da kireçlenme meydana gelmektedir, bu oluşumlarla mekanik bölümlerin yararlı ömürleri kısalmaktadır, bununla beraber, enerji, su ve işgücü maliyetlerini arttırmaktadır. Su şartlandırma uygulamaları ile ekonomik faydayla beraber insan sağlığına zarar verebilecek maddelerin en aza indirgenmesi sağlanmaktadır.

 

Su Şartlandırma süreci ön şartlandırma ve ikinci şartlandırma olarak iki adımdan oluşmaktadır.

Ön şartlandırma ile mekanik olarak su ıslahı/şartlandırması sağlanmaktadır.

İkinci şartlandırmada ise kimyasal kullanımı ile su şartlandırması sağlanmaktadır.

 

Ön Şartlandırma:

 

Mekanik sistemlerin kurulumu ile besi suyu ya da işletme suyu üzerinde yapılan ıslah çalışmalarıdır. Kum filtresi, aktif karbon, yumuşatma, ters osmoz vb. sistemler kurularak sistem suyunda iyileştirmeler yapılmaktadır.

 

Örneğin kapalı devre ısıtma ve soğutma sistemlerinde ilk dolum veya takviye su ihtiyacı için olan durumlarda tesisata düşük sertlik değerinde yumuşak su beslenmelidir. Şebeke suyu veya kuyu suyu ile dolum yapılan tesisatlarda sıcaklığın da etkisi ile sudaki mineraller çökelti oluşturabilmekte ve kireç tabakasına sebep olabilmektedir. Bu da sistemde ciddi enerji kayıplarına sebep olmaktadır.

Isıtma soğutma kapalı devre sistemlerinde toplam sertlik limit aralığı 0-30 ppm CaCO3 ‘tır. İstanbul şebeke suyu sertlik miktarı ise 120-180 ppm CaCO3 aralığında dalgalanmaktadır.

 

İkinci Şartlandırma / Kimyasal Şartlandırma:

 

Kimyasal şartlandırma ile kullanılan kimyasallar ile suyun ıslahıdır. Sistem suyunun temas ettiği materyallerin korozyon hızlarını minimize etmektir.

 

Örneğin kapalı devre ısıtma ve soğutma sistemlerinde suyun metale verebileceği zararlı etkilerin (özellikle korozyon) önüne geçmektir. Kimyasal, metale etki ederek korozyon hızını minimize eder.

Uygulamadan önce kimyasal yıkama (flushing) yapılması akabinde kimyasal şartlandırma programına geçilmesi önerilir. Uygulamadan önce tesisattaki sudan numune alınarak su değerleri uygunluğu kontrol edilmelidir. Sonrasında tesisattaki toplam su hacmine göre uygun miktarda koruyucu kimyasal dozlaması yapılarak sistem devreye alınır. Tam sirkülasyon sağlandıktan sonra tekrar su numunesi alınıp değerlerin istenen aralığa gelip gelmediği ve kimyasal miktarı kontrol edilir. Uygunluk sağlandıktan sonra sistem kontrol amaçlı belirli periyotlarla yeniden numune alınıp test edilmelidir. Değerlerde bir uygunsuzluk tespit edilirse hızlı bir şekilde önlemler alınmalıdır.

 

 

Filtrasyon Uygulamaları:

 

Ön ve ikinci şartlandırma beraberinde yardımcı olarak filtrasyon uygulamaları önerilmektedir. Tesisatta dolaşan suyun bulanıklık ve tortu seviyeleri kontrol altında tutulması gerekir. Zaman içinde tesisatta tortu oluşumları ve fiziksel kirlilik gözlenebilmektedir. Oluşan bu tortular sıcaklık değişimleri etkisiyle kabuk oluşumlarına, çökmelere sebep olur. Suyun sirkülasyon hattında bu tortular filtrelenerek içeride devamlı temiz suyun dolaşması hedeflenir. Bu amaçla sistem üzerinde pislik tutucular hariç ayrı filtrasyon uygulaması olması gerekir.

 

KITA ARITMA SİSTEMLERİ ihtiyaç duyulan sistemleri yerinde tespit ederek, uzman kadrosu ve ekipmanlarıyla, kalıcı çözümler üretmektedir. Güçlü referanslarımız ve teknik donanımlarımızla hizmer veriyoruz. İhtiyaç duyduğunuz sistemler için bizimle iletişime geçiniz. Kaliteli hizmet uygun fiyatla sektörde öncü firmalar içindeyiz. Bizi aramadan yeni sistem kurdurmayın yada sistemlerinizin bakını yaptırmayın, bizimle iletişime geçmeniz size vakit kazandırdığı gibi maddi olarak kazançlı kalmanıza olanak tanıyacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Ara